Warsztaty fotograficzne dla młodzieży - skuteczna nauka

Warsztaty fotograficzne dla młodzieży

W epoce aparatów cyfrowych i smartfonów zrobienie dobrych zdjęć wydaje się banalne. Warto jednak znać kilka zasad, dzięki którym nasze zdjęcia rzeczywiście będą zwracać uwagę i zachwycać odbiorców.

Jak fotografować różne obiekty?

Jedną z głównych zasad fotografowania różnych obiektów jest stosowanie reguły trójpodziału. Zgodnie z jej założeniami zdjęcie dzieli się na trzy równe części w pionie i w poziomie, a jego najważniejsze elementy umieszcza się w punktach przecięcia podziału. Dobre fotografie wyróżnia przede wszystkim przemyślana kompozycja. Linia horyzontu powinna być prosta, tło nie może odwracać uwagi od najważniejszego obiektu, a kadrowanie ma sprawiać, że zdjęcie będzie zrozumiałe i czytelne dla odbiorcy. Znacząca dla efektu końcowego jest również pozycja, z której fotografowany jest przedmiot. W wielu przypadkach jej zmiana na mniej oczywistą sprawia, że oglądający zdjęcie mogą spojrzeć na obiekty z nowej perspektywy. 

Jak fotografować ludzi?

Zanim przystąpimy do fotografowania ludzi, warto zadbać o odpowiednie światło, szczególnie jeśli sesja odbywa się na zewnątrz. Słoneczny dzień wydaje się świetną okazją do zrobienia zdjęć, ale ostre światło słonecznych promieni uwydatnia ostre cienie, podkreśla błyszczenie twarzy i powoduje mrużenie oczu. Najlepszą porą na zrobienie zdjęć jest tzw. złota godzina, czyli pora tuż po wschodzie lub tuż przed zachodem słońca, kiedy to światło jest niezwykle łagodne. Aby uzyskać atrakcyjne fotografie należy również zadbać o zachowanie naturalnych proporcji ciała pozującej osoby. Najłatwiej zrobić to wyznaczając środek fotografowanego człowieka - w zależności od kadru znajduje się on w różnych miejscach, np. dla zdjęć całej sylwetki na wysokości pasa, a dla portretów w okolicy ust.

Komentuj

Piotr Borowicz-Adamski

Administrator | 12-12-2022 Czytaj dalej

Henryk Chmiel-Sokołowski - fotograf zafascynowany przyrodą

Administrator | 12-12-2022 Czytaj dalej

Wystawa fotograficzna poświęcona ludzkiej naturze

Administrator | 03-09-2022 Czytaj dalej

Spotkanie z autorami wystawy fotograficznej - czego możesz się dowiedzieć?

Administrator | 23-07-2022 Czytaj dalej

Przegląd technik fotograficznych

Administrator | 18-07-2022 Czytaj dalej